„O acţiune cuprinsă într-un proiect de mediu a vizat identificarea surselor de poluare a apei şi solului din Răuceşti” – Monitorul de Neamt, 06.12.2011

Necesitatea adoptării unor măsuri de protecţie a mediului înconjurător împotriva factorilor poluanţi a făcut obiectul unui simpozion cu tema „Natura în pericol”, organizat zilele trecute la Răuceşti, în cadrul proiectului “Natura ne aseamănă, educaţia ne deosebeşte”. Potrivit informaţiilor furnizate de Ana Săvescu, referent Programe şi Prognoze în cadrul Primăriei Răuceşti, la eveniment au participat elevi şi cadre didactice de la Şcoala nr. 1 Răuceşti, în frunte cu directorul Lidia Bănărescu, care au avut alături părinţii copiilor, reprezentanţi ai administraţiei locale, ai APM Neamţ, profesori pensionari etc. Participanţii au aflat că sursele de poluare de pe raza localităţii au fost identificate printr-o acţiune a elevilor şi cadrelor didactice din şcolile comunei. În lunile septembrie şi octombrie, copiii însoţiţi de profesorii de biologie, chimie şi geografie, au străbătut comuna pentru a depista, filma şi fotografia sursele de poluare şi efectele acestora asupra solului, apei, pajiştilor etc. Cu imaginile surprinse s-a realizat o prezentare electronică şi un portofoliu cu fotografii ce au fost postate pe website-ul proiectului www.eco-raucesti.ro. O altă acţiune s-a realizat de către un grup de elevi care au mers cu bicicletele pe malul rîului Moldova şi au constatat că principalele cauze de poluare a acestuia sînt apa menajeră, apa industrial şi produsele chimice folosite în agricultură. S-au prezentat şi pricipalele surse de contaminare a solului, aici fiind incluse neracordarea populaţiei la un sistem de canalizare, reziduurile menajere şi agrozootehnice. Discuţiile s-au oprit şi asupra excursiei ecologice de 7 zile, derulată în luna august în mai multe regiuni din ţară, cu scopul de cunoaştere a mediului în toată compexitatea lui. Cei prezenţi au vizionat un film şi fotografiile realizate pe această temă, cu un jurnal al elevilor pe zile. S-au prezentat peisaje deosebite, traseul cuprinzînd aspect positive ale păstrării şi conservării mediului natural (parcuri, rezervaţii naturale, peşteri, lacuri), precum şi acţiunile ecologice intreprinse de elevi în perimetrul obiectivelor vizitate, oferind un exemplu localnicilor şi turiştilor despre importanţa pe care o are un mediu înconjurător curat şi îngrijit asupra sănătăţii oamenilor. În cadrul simpozionului, din partea administraţiei publice locale a vorbit viceprimarul din Răuceşti, Lazăr Tărăboanţă, care s-a referit la modul de colectare a deşeurilor în comună, prezentînd şi proiectele pentru rezolvarea problemelor de mediu şi sănătate publică. Învăţătoarea Domnica Vrînceanu a făcut o informare despre activităţile ecologice din Şcoala nr. 1, iar la final s-au prezentat activităţile viitoare ce se vor desfăşura pînă în iulie 2012.
Ramona Aanei – redactor, Monitorul de Neamt