Proiectul Mediu Protejat – Viitor asigurat a fost desemnat Proiectul de voluntariat al anului!

Gala Voluntariatului Nemțean – locul unde comunitatea și-a premiat susținătorii!

gal_vol

Voluntariatul nemțean a avut parte miercuri, 18.12.2013, de recunoașterea bine meritată, în cadrul primului eveniment ce și-a propus să recompenseze activitățile anului 2013, Gala Voluntariatului Neamțean, organizat de către Asociația CREED – Centrul de Resurse Economice și Educație pentru Dezvoltare.

Desfășurată într-un cadru festiv, la Central Plaza Hotel, IGal-VOL-NT 2013 / Gala Voluntariatului Nemțean, a fost un eveniment dedicat în exclusivitate voluntariatului, care a avut drept scop recunoașterea contribuției aduse de voluntari, precum și a importanței proiectelor de voluntariat realizate în beneficiul comunității.

Cifrele Galei, așa cum au fost ele comunicate de către CREED, organizator, arată în felul următor: 130 de invitați prezenți, peste 70 de aplicații din partea a 65 de persoane, reprezintând 38 de organizații și instituții publice care au adus o contribuție majoră în dezvoltarea comunității prin activități de voluntariat.

Juriul, din care au făcut parte George Lazăr – Prefect, Aurelia Simionică – Viceprimar, Viorel Stan – Inspector Școlar General, Adrian Niță – Director Direcția Județeană de Sport și Tineret, Cătălin Goldan – Director Perla Invest, Carmen Nastasă – Director Centrul pentru Cultură și Arte Carmen Saeculare, Ticu Lăcătușu – Președinte Clubul Montan Român, Echim George – Farmacia Ardealul și Ana Monda – Consilier Local, a desemnat câștigătorii:

Categoria ”Proiectul de voluntariat al anului”

• Proiectul de voluntariat al anului în domeniul artă și cultură – Alambic de Arte
  • Proiectul de voluntariat al anului în domeniul social – O familie altfel – Colegiului Tehnic Gheorghe Cartianu
  • Proiectul de voluntariat al anului în domeniul protecţia mediului şi animalelor – Mediu protejat – Viitor asigurat! – Centrul Comunitar de Resurse Răuceşti
  • Proiectul de voluntariat al anului în domeniul sport și recreere – Școala de vara pentru copii – Fundației W.K.M.S-Să-i ajutăm iubindu-i
  • Proiectul de voluntariat al anului în domeniul educație – Întreprinzător în zona de munte, Centrul de Incubare Creativ Inovativ de afaceri
  • Proiectul de voluntariat al anului în domeniul sănătate – Bal de caritate „MARILE SPERANȚE EDIȚIA A II-A” – Clubului ROTARACT Piatra Neamț

Evenimentul a fost prezentat de către Mihaela Chiuariu din partea EST TV și Dan Croitoru, prezentatorul Galei Naționale a Voluntarilor.

Gala Voluntariatului Nemțean, organizată în cadrul proiectului SET – Sunt European Tânăr, este un eveniment marca CREED, care s-a bucurat de susținere din partea Prefecturii  Neamț, Primăriei Piatra Neamț, Inspectoratului Școlar Județean NeamțCentrului pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare”Perla Invest S.A.Farmaciei ArdealulAsociației Eco TRUSTCentral Plaza Hotel, Clipa Events, Clubul Sportiv Milady Piatra NeamțTipografia Autograf, Danirom Security MoldovaCamera de Comerț și Industrie NeamțForestar S.A., postul regional de televiziune Est TV, site-ul de știri CityNeamț, Ziarul Realitatea, Radio M Plus Neamț precum și al altor instituții sau organizații care sprijină voluntariatul, arătându-se astfel că există la nivel local prețuire pentru munca și contribuția voluntarilor.

La eveniment au fost prezente oficialități și personalități ale vieții publice, care cunosc și încurajează voluntariatul, cum ar fi Ionel Arsene, Deputat, George Lazăr, Prefect de Neamț, Emilia Arcan, Vicepreședinte Consiliul Județean, Daniela Soroceanu, Secretarul județului, Aurelia Simionică, Viceprimar Piatra Neamț, Mihai Hanganu, Consilier al Președintelui Consiliului Județean, Col. Trifan Mircea Dan – Prim-adjunct al inspectorului şef din cadrul Inspectoratului de jandarmi Neamț, Bogdan Pușcașu, City Manager, Cătălin Goldan, Director Perla Invest, Carmen Nastasă, Director al Centrului pentru Cultură și Arte Carmen Saeculare, Daniel Chirilă, Director Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă, Vișinel Costel Bălan, Voluntarul Anului în domeniul Tineret, Dumitru Biniuc, Voluntarul Anului în Raionul Ungheni, secțiunea Cooperare internațională, Ticu Lăcătușu, Președintele Clubului Montan Român. Toți cei prezenți au avut parte de momente artistice pregătite de către Centrul pentru Cultură și Arte ”Carmen Saeculare” și de către Clubul Sportiv de Dans ”Milady”, care au adus în prim plan atmosfera specifică Sărbătorilor.